Google Wave är en ny tjänst från Google. Den är tänkt att bli ett slags superforum för kommunikation som förenar användningsområden från e-post, blogg, chatt, wikis mm. Wave har utvecklats av bröderna Lars och Jens Rasmussen, Google Maps grundare. Wave har ingen direkt motsvarighet eller förebild i den analoga sinnevärlden utan är något helt nytt.
Idag testas den första versionen i en försöksgrupp på 100 000 personer. Google Wave är open source, något som öppnar upp för världens utvecklare att förbättra produkten och hitta nya användningsområden för den.
Google Wave fungerar genom att man startar en s.k. våg. Man lyfter in de kontakter man vill kommunicera med och skriver ett gemensamt meddelande.
Realtid
Google Wave ska användas för kommunikation och samarbete i realtid. De som är online ser meddelandet i samma ögonblick som det skrivs. Ingen behöver vänta på att meddelandet ska skrivas klart och sedan skickas iväg, som med traditionella e-postmeddelanden. Här sker heller ingen flytt av information mellan olika servrar. All information lagras som ett dokument på en av Googles servrar. Gränssnittet liknar Gmail:s i kombination med iGoogle.
Playback
Fler användare kan läggas till vartefter. Deltagare som läggs till senare i processen kan enkelt uppdatera sig med funktionen ”playback”. Samtliga tangenttryck som genomgående gjorts i dokumentet spelas upp igen – inklusive alla felstavningar och korrigeringar.
Lägga till filer
Det är även möjligt att lägga till filer från sitt skrivbord till Google Wave i browsern. Dessa laddas in direkt. Man kan också lägga till fotografier, bloggar, ansluta telefonkonferenser så att ljud, bild och text flätas samman.
Översättning
Om den man kommunicerar med inte kan det språk man skriver på kan texten översättas i samma ögonblick man skriver. Google Waves automatiska översättarfunktion har döpts till ”Rosy”. Rosy kan översätta mellan 40 olika språk.
Kommentar
Google Wave ersätter/förbättrar inte något redan känt och väl nyttjat, som e-posten gjorde med brevskrivandet, chatten med telefonsamtalet eller Google Maps med den traditionella världsatlasen. Av den anledningen torde lanseringen inte bli alldeles enkel. För att Wave ska slå måste således ett delvis nytt behov uppdagas som den nya tekniken erbjuder en lösning på.
Förutsättningen för att kommunikationen ska lyckas är också att användarna är uppkopplade samtidigt, annars spår man att Wave blir såväl trögt som svårarbetat.
Google Wave har således en lång väg att gå till den succé som exempelvis Google Maps blev. Men vem vet, kanske kommer den nya innovationen inom några år att vara en lika självklar del av vårt digitala liv som e-post och chatt är i dag. Minns att många också tvivlade på telefonen i början. Vem skulle vilja ringa kors och tvärs till människor stup i ett, sa man. Vad kunde man ha att säga varandra som var så viktigt att det inte kunde vänta tills man träffades på riktigt?
Text: Anne Joki


Konsultboken - din guide till att lyckas!
Arbeta på annat konsultföretag











Har 10 stycken Wave invites att dela ut till de som vill testa tjänsten redan nu. Gå in på http://www.designinuse.se och lämna en kommentar för att få en invite.